Woda truskawkowa dla dzieci. BLW.

Szlag mnie trafia, gdy widzę rodziców podających swoim maluszkom wody smakowe lub napoje gazowane. Na ulicy często spotykam dzieci gaszące pragnienie produktami udającymi wodę. Widok kilkuletniego dziecka z butelką Coli nie jest wcale rzadkością. Tych drugich spotkać można najczęściej w restauracjach. Na placach zabaw natomiast nagminnie widuje się maluchy, którym ledwo głowa wystaje z piaskownicy, ale kurczowo trzymają butelkę truskawkowego napoju podszywającego się pod wodę z sokiem. Zastanawiam się co mają w głowie rodzice podający swoim pociechom napoje napakowane cukrem i sztucznymi dodatkami. Czy chodzi o brak asertywności w stosunku do marudnego dziecka? Ignorancję? A może po prostu niedostatek wiedzy? 

Kalinka przez pierwsze pół roku rozszerzania diety do picia dostawała wyłącznie wodę. Początkowo butelkowaną, z czasem natomiast zwykłą przegotowaną z kranu. Nie było łatwo, ale po kilku tygodniach sukcesywnego proponowania wody wreszcie przekonała się do niej. Po skończonym roku rozszerzyłam jej zakres podawanych płynów o domowe wody smakowe oraz herbatę rooibos i delikatny napar z czystka (herbaty i zioła podaję w ograniczonym zakresie i zawsze pod kontrolą). Od czasu do czasu młoda dostaje świeżo wyciskane lub tłoczone soki.

Przygotowanie domowej wody smakowej zajmuje mniej czasu niż pójście do sklepu po gotowca. Mając w domu dziecko nie wyobrażam sobie nieposiadania pod ręką świeżych owoców. To przecież najłatwiejszy sposób na szybką przekąskę dla malucha (pomijając chrupki, ale to temat na inny raz). Dorzucasz owoc do wody i gotowe. Jeżeli chcesz pokusić się o więcej finezji dodaj też zioła i wyciśnij sok z cytryny lub limonki. Twoje dziecko nie pije kwaśnego? Syrop klonowy lub miód (dla starszaka) przyjdą Ci z pomocą. 

Woda truskawkowa dla dziecka
Drukuj przepis
Czas przygotowania
5 min
Czas przygotowania
5 min
Lista składników
  1. 5 dojrzałych truskawek
  2. kilka listków bazylii
  3. 2 plasterki limonki
  4. 1 l wody
  5. 1 łyżeczka miodu lub syropu klonowego (opcjonalnie)
Sposób przygotowania
  1. Truskawki myję, pozbawiam szypułek i kroję w ćwiartki (można rozgnieść widelcem). Listki bazylii płuczę, rozrywam na kawałki i delikatnie miętoszę w palcach, aby uwolnić ich aromat. Skórę limonkę dokładnie szoruję i sparzam wrzątkiem (gdy mam lenia tylko myję i obieram). Kroję owoc w plasterki.
  2. Wodę zagotowuję i studzę (ja zawsze mam zapas przegotowanej wody w czajniku). Do karafki lub dzbanka wrzucam owoce i zioła. Zalewam wodą i dodaję słodziwo (opcjonalnie). Dokładnie mieszam.
  3. To byłoby na tyle - woda truskawkowa dla dziecka i całej rodziny jest gotowa. Najlepiej smakuje gdy postoi godzinę w lodówce. Dziecku jednak zawsze podaję wodę w temperaturze pokojowej.
BLW przepisy https://blwprzepisy.pl/

woda truskawkowa

woda truskawkowaDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *