Chia (szałwia hiszpańska) to bardzo niepozorne maleńkie nasiona, które naładowane są substancjami odżywczymi. Zawierają wapń, fosfor, magnez, mangan oraz witaminy z grupy B. Dodatkowo są świetnym źrodłem białka i kwasów Omega 3 (kwasy ALA). Pamiętaj tylko, kwasy Omega 3 zawarte w chia to ALA, które muszą być dopiero przekształcone przez nasz organizm w DHA. Dlatego nie należy taktować chia jako źródło Omega 3 na równi z tłustymi rybami morskimi.
Pudding na bazie chia jest świetnym deserem, ponieważ zawiera niewiele kalorii i węglowodanów – oczywiście jeżeli nie zostanie posłodzony. Chia warto włączyć do diety całej rodziny. Kalinka pierwsze nasiona w niewielkich ilościach otrzymała już ok 9 miesiąca. Co jednak zrobić, gdy dziecku nie odpowiada forma „galaretki”, w którą szałwia hiszpańska zamienia się po namoczeniu? Można dosypać nasiona do owsianki, koktajlu lub przygotować na ich bazie placuszki.


- 7 łyżek musu z pieczonej dyni (u mnie piżmowa, używam mrożonego musu)
- 2 łyżki nasion chia
- 100 ml mleka kokosowego (u mnie domowe)
- 1/3 szklanki mąki ryżowej
- 1/3 szklanki mąki kokosowej
- 1 jajko
- 1 łyżeczka wiórków kokosowych
- 1 łyżeczka oleju
- 1/4 łyżeczki cynamonu
- 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
- Nasiona chia wsypuję do miski i zalewam je mlekiem kokosowym. Odstawiam do namoczenia na minimum 8 godzin.
- Do napęczniałych nasion dodaję gotowy mus z dyni, wbijam jajko i dolewam olej. Dosypuję mąkę kukurydzianą, mąkę ryżową, wiórki, cynamon i sodę.
- Mieszam ciasto aż wszystkie składniki połączą się. Powstała masa powinna mieć dosyć luźną konsystencję. Jeżeli masa jest zbyt gęsta to dolej odrobinę wody lub mleka kokosowego.
- Patelnię z powłoką nieprzywierającą rozgrzewam. Nie powinna być zbyt gorąca, aby placki nie spaliły się. Ustawiam palnik na połowę mocy (5 na płycie indukcyjnej). Wykładam łyżką ciasto i smażę pod przykryciem aż placki delikatnie zrumienią się z każdej strony.
- Z podanych ilości przygotowałam 12 placków.
- Jeżeli nie masz gotowego musu i brakuje Ci czasu na pieczenie dyni to możesz ugotować kawałek dyni na parze.
- Mus z dyni piżmowej jest dosyć wodnisty. Jeżeli wykorzystujesz hokkaido to ciasto może wyjść dosyć gęsta. Dodaj do niego odrobinę wody lub dowolnego mleka.

Za tło do zdjęć posłużyła mi książka Jesień na ulicy Czereśniowej.