Pierwsze posiłki dla niemowlaka, czyli jak zacząć rozszerzanie diety. BLW.

Twoje dziecko właśnie skończyło 6 miesięcy. To jest ten moment gdy wszyscy z niecierpliwością czekają na to kiedy wreszcie ono zacznie jeść. Babcia, pediatra, sąsiadka i Pani z bazarku już czekają na relacje z pierwszego posiłku. A Ty zastanawiasz się tylko od czego zacząć? 

Jako mama dwójki dzieci mogę napisać Ci czego ja nauczyłam się podczas rozszerzania diety. Mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą Ci odnaleźć się w gąszczu informacji i właściwie podejść do tematu. 

BLW czy łyżeczka?

Nie będę pisać Ci o wyższości metody BLW nad klasycznym podejściem. Ja za każdym razem rozpoczynałam od BLW, ponieważ było to dla mnie wygodniejsze i bardziej intuicyjne. Niezależnie od tego co wybierzesz to pamiętaj:

  • Przy karmieniu łyżeczką dążymy do samodzielnego jedzenie dziecka i kawałki wprowadzamy już po 2-3 miesiącach podawania papek. 10-miesięczne niemowlę powinno mieć okazję do samodzielnego gryzienia. Jest to kluczowe z punktu widzenia rozwoju dziecka. 
  • BLW nie wyklucza podawania papek i karmienia dziecka. Mój Karol bardzo chętnie wypijał zupy kremy, które podawałam mu w kubeczku Diody (klik, klik). Dobrym rozwiązaniem jest też metoda na 2 łyżeczki, o którym więcej przeczytasz w tym artykule

Co pierwsze: owoc czy warzywo?

Kolejność wprowadzanych produktów nie ma znaczenia. Najlepiej zacząć od produktów sezonowych. Jeśli rozpoczynamy rozszerzanie diety w czerwcu to najlepiej skorzystać ze szparagów i truskawek. Rozszerzając dietę w październiku koniecznie trzeba podań dynię we wszystkich jej odmianach. 

Nie ma znaczenia czy dziecko zacznie od owoców czy warzyw. Poznanie słodkiego smaku jako pierwszego nie spowoduje, że nie polubi ono warzyw. Można też zaproponować owoce i warzyw razem lub zacząć od zupełnie innych produktów, np. kaszy jaglanej, jajka lub mięsa. 

Najważniejsze zasady rozszerzania diety

Niezależnie od tego co poda się jako pierwsze koniecznie trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  • Niemowlę ma ogromne zapotrzebowanie na żelazo, a przyswajalność tego pierwiastka zwiększa witamina C. Zielne warzywa, strączki, mięs i jajka są świetnym źródłem żelaza. 
  • Posiłki niemowlaka powinny być gęste odżywczo. Dzieci mają niewielkie żołądki dlatego w małej ilości jedzenia należy zmieścić dużo składników odżywczych. Należy unikać wszelkiego rodzaju zapychaczy typu chrupki kukurydziane i proponować dziecim konkretne zdrowe posiłki. 
  • Kaloryczność posiłku dla niemowlaka powinna być zbliżona do kaloryczności mleka matki. 100 g ugotowanej marchewki zawiera ok 40 kcal, natomiast 100 g mleka mamy ok 70 kcal. 

Jak zwiększyć gęstość odżywczą i energetyczną posiłku dla dziecka?

Przede wszystkim nie żałuj dziecku tłuszczu. Małe dzieci mają o wiele większe zapotrzebowanie na tłuszcze niż osoby dorosłe. Olej nie tylko zwiększy gęstość odżywczą i energetyczną, ale także ułatwi wchłanianie witamin (A, D, E, K). Zawsze podając maluchowi posiłek polej go dobrej jakości olejem. Przykładowo:

  • pierwszy posiłek dla niemowlaka: brokuł ugotowany na parze + olej tłoczony na zimno;
  • śniadanie dla 7 miesięcznego dziecka: pieczona papryka skropiona olejem + kroma chleba z hummusem;
  • obiad dla 8 miesięcznika: zupa pomidorowa + makaron z soczewicy + olej;
  • przekąska dla 9 miesięcznego dziecka: sałatka owocowa + amarantus ekspandowany + olej;
  • obiad dla roczniaka: kotlet mielony, ziemniaki tłuczone z olejem + surówka z marchewki i jabłka z olejem. 

Ile oleju podawać? Najlepiej wkomponować go w skład posiłku, np. wymieszać go w surówce lub w sałatce. Do miski zupy najczęściej dolewam 1/2 łyżeczki, a warzywa polewam kilkoma kroplami. 

jaki olej dla niemowlaka

Jaki olej dla dziecka wybrać?

Przede wszystkim warto postawić na kwasy nienasycone, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Najlepiej wybierać oleje tłoczone na zimno, nierafinowane i nieoczyszczone. Od kiedy zaczęłam rozszerzanie diety pierwszego dziecka (a było to ponad 5 lat temu) zwracam szczególną uwagę na jakość wybieranych tłuszczów.  

W przypadku olejów nierafinowanych ich termin przydatności do spożycia jest bardzo krótki (najczęściej kilka miesięcy). Dlatego olej nie powinien stać na półce w sklepie, powinien zostać wytłoczony na zamówienie. Wówczas mamy pewność, że jest on świeży i nie stracił swoich właściwości. Dlatego ja wybieram oleje od Olini.

W ich ofercie znajduje się Olej dla dzieci. Jest to połączenie oleju rzepakowego i słonecznikowego. Został on stworzony z myślą o najmłodszych dzieciach. Gdy rozszerzałam dietę Kalinki jeszcze nie było go w ofercie dlatego wówczas korzystałam z oleju lnianego, rzepakowego i dyniowego. Natomiast pierwsze posiłki Karola okraszone były właśnie tym olejem. 

jaki olej dla niemowlaka

Do jakiego wieku dolewam dzieciom olej do posiłków?

Szczerze to nie wiem czy istnieje górna granica. Dużo tutaj zależy od dziecka i jego diety. Jeśli dziecko je dobrze zbilansowane posiłki to tłuszcze w pewnym momencie stają się po prostu częścią modelowego talerza żywieniowego. Jednak jeśli dziecko je wybiórczo, ma trudności w rozszerzaniu diety, nie najadą się posiłkami i szuka przekąsek to nie rezygnowałabym z dolewania olejów. Dzięki nim nawet niewielka ilość zupy nasyci na dłużej i doda więcej energii. 

Moje dzieci etap rozszerzania diety mają już dawno za sobą. Jednak oleje z Olini są nadal z nami i zostaną jeszcze na długo. Dodaję je do zup, skrapiam nimi kluski i pierogi, dodaję do surówek i sałatek. 

jaki olej dla niemowlaka

Wpis powstał w ramach współpracy z marką Olini. 

Treści zawarte we wpisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie zastąpią porady medycznej lub dietetycznej. Jeśli niepokoi Cię proces rozszerzania diety, dziecko za mało przybiera na wadze lub ma trudności z jedzeniem to skonsultuj się ze specjalistą (pediatra, dietetyk dziecięcy lub neurologopeda). 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *