Najłatwiejszy chleb żytni na zakwasie. BLW.

To mój ulubiony przepis na domowe pieczywo, ponieważ zawsze się udaje, świetnie smakuje i nie wymaga zbyt dużo pracy. Chleb 100% żytni to najłatwiejsze pieczywo jakie można zrobić w domu. Wystarczy tylko odmierzyć składniki, wymieszać je ze sobą i pozostawić do wyrośnięcia. Reszta robi się praktycznie sama. Chleb jest niezwykle miękki w środku, ale ma twardą, chrupiącą skórkę. 

Ciasto zwykle przygotowuję wieczorem, pozostawiam je do wyrośnięcia przez noc i piekę rano. 

Jeżeli nie masz zakwasu możesz go przygotować zgodnie z podanym przeze mnie przepisem za zakwas. Instrukcja dotyczy zakwasu orkiszowego, niemniej żytni przygotowuje się dokładnie tak samo – dajesz tylko mąkę żytnią chlebową typu 720.  

Najłatwiejszy chleb żytni na zakwasie
Drukuj przepis
Lista składników
 1. 300 g mąki żytniej chlebowej typ 720
 2. 180 ml wody
 3. 140 g zakwasu żytniego
 4. 1 łyżeczka soli himalajskiej
 5. olej do posmarowania formy i dłoni
Sposób przygotowania
 1. Zakwas dokarmiam dzień przed pieczeniem chleba i pozostawiam w ciepłym miejscu, aby pracował (nie chowam do lodówki).
 2. Odmierzam porcję mąki i wsypuję ją do miski. Dodaję sól i mieszam suche składniki.
 3. Odmierzam porcję zakwasu i dodaję do miski z mąką. Dolewam wodę.
 4. Mieszam całość do połączenia składników. Chleba żytniego nie trzeba wyrabiać. Smaruję dłonie olejem i formuję bochenek.
 5. Formę do pieczenia smaruję olejem (dodatkowo można wysypać ją otrębami). Umieszczam w niej ciasto na chleb i nakrywam szczelnie folią spożywczą.
 6. Pozostawiam chleb do wyrośnięcia na minimum 12 godzin. Chleb powinien podwoić swoją objętość (nie należy piec niewyrośniętego chleba).
 7. Umieszczam formę z chlebem w zimnym piekarniku i nastawiam temperaturę 230 stopni (opcja góra-dół bez termoobiegu). Do piekarnika wstawiam też naczynie żaroodporne z wodą.
 8. Po 20 minutach zmniejszam temperaturę do 200 stopni. Jeżeli piekarnik nie osiągnął 230 stopni w podanym czasie to wydłużam pierwszy etap pieczenia w wysokiej temperaturze (ale nie dłużej niż 30 minut).
 9. Piekę kolejne 30 minut w temperaturze 200 stopni. Jeżeli chleb mocno się rumieni to nakrywam go folią aluminiową (niezbyt szczelnie).
 10. Wyciągam z piekarnika i pozostawiam do lekkiego przestygnięcia na ok 10 minut. Następnie wyjmuję z formy i studzę na kratce. Chleb kroję dopiero po całkowitym ostygnięciu.
BLW przepisy https://blwprzepisy.pl/
najłatwiejszy chleb żytni na zakwasie

 

 

najłatwiejszy chleb żytni na zakwasie

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *