Mamo, zadbaj o swoje drobne przyjemności!

Pojawienie się dziecka bardzo dużo zmienia w życiu rodziny. Nagle potrzeby rodziców (niestety przede wszystkim matki) schodzą na drugi plan. Zwłaszcza, gdy jest to pierwsze dziecko i dopiero uczymy się wspólnego życia. Nie pamiętam jak dużo czasu zabrało mi zorientowanie się, że ja także jestem ważna w tym związku rodzic-dziecko. Na pewno trwało to dużo za długo. 

I wcale nie chodzi tu o to, że nagle przestałam o siebie dbać. Nie chodziłam brudna, z tłustymi włosami, bez makijażu. Absolutnie nie! Mój mąż mocno angażuje się w opiekę nad dziećmi, więc te fizyczne aspekty miałam zaspokojone. Brakowało mi jednak wytchnienia. Momentu na to, aby pobyć tylko ze sobą. Zebrać myśli, wyciszyć się, skupić na sobie. Potrzebowałam po prostu przerwy (od dziecka)!

kawa to moja słabość

Najpierw kawa potem…

…potem wszystko inne. Przede wszystkim syf i wszystkie obowiązki, które nie mają statusu „emergency”.

Wreszcie zrozumiałam, że powinnam zacząć stawiać swoje potrzeby ponad wszystko inne. Może brzmi to egoistycznie, niemniej warto pamiętać, że frustracja mamy nie wpływa zbyt pozytywnie na domową atmosferę. Nie mówię tu oczywiście o zaniedbywaniu obowiązków byle tylko wyspać się, pomalować paznokcie czy wyjść na zakupy. Chodzi raczej o krótkie chwile wyrwane w ciągu dnia tylko dla siebie. Momenty na małe przyjemności. Dla mnie takie przyjemności to kawa i czekolada. 

włoska kawa w domu
Kawa Illy od Venosa.pl

Nie mogę o siebie powiedzieć, że jestem kawowym freakiem. Nie korzystam z tych wszystkich metod alternatywnego parzenia. Uwielbiam kawę z chemexa i bardzo często zamawiam ją w kawiarni, gdy mam ochotę na pyszną kawę podaną w designerski sposób. Jednak w domu nie mam na to czasu. Chcę mieć kawę wysokiej jakości gotową w kilka sekund. Dlatego korzystam z ekspresu ciśnieniowego. Bardzo lubię kawę typu macchiato (robię na bazie napoju owsianego), jednak często wybieram po prostu kawę czarną. Espresso nauczyłam się pić podczas wielu wizyt w Rzymie. Kocham to miasto, ten klimat, zabytki, jedzenie i ludzi, którzy zawsze mają czas na małą czarną. 

włoskie espresso
Kawa włoska oraz czekolada z malinami i jagodami od Venosa.pl

Aby czarna kawa była smaczna należy zaparzyć ją z wysokiej jakości ziaren. Nie wystarczy po prostu kupić byle jaką kawę w markecie. Warto wybrać dobrą kawę, odpowiednią do preferowanego typu parzenia. Według mnie w ekspresie ciśnieniowym najlepiej sprawdza się kawa włoska, a najlepiej kawa w ziarnach. Nie da się ukryć, że świeżo zmielona kawa jest dużo bardziej aromatyczna od tej, którą zmielono na etapie produkcji.

czekolada z malinami
Serce z gorzkiej czekolady z malinami od Venosa.pl

Słodkie małe co nieco

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego kawa lepiej smakuje w połączeniu z czymś słodkim? Dlaczego podczas picia kawy mamy taką ochotę na kawałek czekolady, ciastko czy inną słodycz? Otóż mówi się, że połączenie kofeiny i cukru poprawia naszą koncentrację. Przeprowadzono też badania, które potwierdzają, że już sam zapach czekolady wywołuje uczucie szczęścia. Czekolada (zwłaszcza ta gorzka o wysokiej zawartości kakao) jest źródłem tryptofanu, który odpowiada w naszym organizmie za produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia. 

Dla mnie kawa i czekolada to idealne połączenie smakowe. Czekolada gorzka z owocami liofilizowanymi to czyste szczęście! Natomiast moje dzieci kochają owoce w czekoladzie – genów nie da się oszukać.   

ziarna kawy w czekoladzie
Rodzynki, żurawina i kawa w czekoladzie od Venosa.pl

A Ty jaką kawę i czekoladę lubisz?

venosa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *