Są dwa podejścia do tematu. Jedne mamy dosłownie interpretują założenia BLW i absolutnie wykluczają ingerencję w proces jedzenia dziecka. Nie podają pokarmów do rączki, nie nakładają jedzenia na łyżkę, a już na pewno nie karmią tą łyżką. Zakładają, że to dziecko samo steruje procesem żywienia i je tyle ile potrzebuje nawet jeżeli z jedzeniem sobie jeszcze nie radzi. Jest też grupa mam, która stosuje tak zwany „model mieszany”. Czyli z jednej strony dziecko samo je kawałki, a z drugiej karmią malucha zupą lub kaszką.
Jak to jest z łyżeczką? Można czy nie?
Osobiście uważam, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a mówienie o „modelu mieszanym” sztuczne stawianie graniczy między BLW na rozszerzaniem diety za pomocą papek. BLW nie polega tylko i wyłącznie na podawaniu kawałków i samodzielnym jedzeniu posiłku przez dziecko. BLW to cała idea zdrowego odżywienia malucha i rodziny. To proces, w którym dziecko przechodzi z mleka na posiłki stałe. BLW zakłada, że to dziecko przejmuje inicjatywę, dlatego rozszerzanie diety należy dopasować do malucha, a nie na odwrót. I tu właśnie pojawia się ta nieszczęsna łyżeczka, ale najpierw słów kilka o dzieciach.
Są trzy typy dzieci:
- Takie, którym jedzenie przychodzi z łatwością. Przy stole zachowują się tak, jakby urodziły się z umiejętnością gryzienia i połykania brokuła. Niemal od początku wiedzą jak posługiwać się łyżką.
- Obok nich znajduje się grupa dzieci, które nie do końca wiedzą co zrobić z porcją zieleniny na talerzu. Przez wiele miesięcy sztućce służą im głównie do zabawy w perkusistę. Frustrują się z powodu braku umiejętności nabierania pokarmu.
- Są też takie maluchy, które doskonale potrafią jeść, ale rozprasza je dosłownie wszystko, włącznie z szumem lodówki i zapaloną lampką.
Każde z tych dzieci ma dietę rozszerzaną metodą BLW. Każde z nich wymaga indywidualnego podejścia. Jeżeli trafił Jeżeli Twoje dziecko potrzebuje pomocy w nauce samodzielnego jedzenia to udziel jej. Jeśli maluch chce być karmiony to zrób to. Pamiętaj, u dzieci nie ma nic na stałe. Jednego dnia pięknie jedzą samodzielnie, a kolejnego odmawiają wejścia do krzesełka. Tak długo jak nie krzywdzisz dziecka podczas jedzenia tak długo pomoc dziecku w jedzeniu jest zgodna z ideą BLW.
A Ty pomagasz dziecku przy jedzeniu?